top of page
nasil_calisiyoruz.jpg

TOKTUT SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMA İLKELERİ

En başta 7 kişilik bir ekiple kurulan TOKTUT, bugün 20 üyesi ve yüzlerce gönüllü çalışanı ile

her geçen gün büyüyerek ilerliyor. TOKTUT sayesinde birbirimize yardım etmenin

aslında ne denli kolay olduğunu gördük ve şimdi bu iyilik dalgasını genişleterek

tüm ülkeye yaymak istiyoruz. Çünkü iyilik bulaşıcı…

Prensipler

odak.png

Odak

Dezavantajlı insanların çeşitli ihtiyaçları var ama TOKTUT en temel ve acil ihtiyacı karşılamayı hedefliyor: Gıda.

esitlik.png

Eşitlik

Bağışlanan yemekler hiçbir etnik veya siyasi ayrım gözetilmeksizin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. TOKTUT gıda desteği alan herkesin kriteri, gelirinin düşük olması nedeniyle günlük beslenme ihtiyacını karşılayamamasıdır. Ancak diğer dezavantajlı gruplar arasında yaşlılar, kadınlar ve çocuklar önceliklidir.

detay.png

Süreç Yönetimi

Her öğün, yerel makamlarca imzalanmış resmi tutanaklarla ilgili ihtiyaç merkezlerine iletilir. Destekleyiciler ve gönüllüler yemek paylaşım etkinliklerine eşlik etmeye ve sosyal yardım faaliyetlerine katılmaya teşvik edilmektedir.

isbirligi.png

İşbirliği

TOKTUT, yerel yetkililer ve diğer önde gelen STK'lar ile yakın işbirliği içinde sosyal sorumluluk normları ile çalışır.

hijyen.png

Sağlıklı ve Hijyenik

TOKTUT her zaman sağlıklı ve besleyici günlük yemekler sunar. Yemekler Pandemi sağlık yönetmeliklerine göre hazırlanır ve paketlenir. Taze pişirildikten sonra tüm yemekler, gıda hijyen standartlarına uygun olarak sıcak taşınarak iki saat içinde dağıtılır.

izlenebilir.png

İzlenebilir

Yemeklerin tesliminden sonra imzalı tutanaklar ve dağıtım fotoğrafları bireysel destekçi tarafından detaylı bilgilendirme maili ile paylaşılır. Daha önceki kayıtlar da TOKTUT internet sitesinde yayınlanmaktadır.

objektif.png

Objektif

Muhtaçlar yerel yönetimler ve sosyal kuruluşlar tarafından belirlenir. Çabaların çoğu, kimin acil gıdaya ihtiyacı olduğunu belirlemek için yapılır.

d1e285_7ffe6befc7e54c7ca36de931bfdb18cc~mv2.png

Yüksek Kalite

Yemekler birinci sınıf malzemelerle hazırlanır ve pp ambalaj malzemesine istiflenir (WHO tarafından sıcak yiyecekleri muhafaza etmek için akredite edilmiştir). Her öğünün içeriği beslenme uzmanları tarafından hazırlanır ve lezzetlidir.

seffaflik.png

Şeffaflık

Kuruluşun tüm hesapları yıllık olarak raporlanmakta ve açık kaynaklarda yayınlanmaktadır. Bağışlanan yemek sayısı ve teslim edilen yemek sayısı anında görüntülenebilir.

yataylik.png

Yataylık

TOKTUT, dikey bir hiyerarşi içinde hareket eden muhafazakar bir kurumdan çok, yaşayan bir organizma gibidir. Bu organizmanın her bir parçası tüm topluluğun iyiliği içindir. Herhangi bir üye, gönüllü ve destekçi eşler arası eşdeğerdir ve operasyonları yönetme, ihtiyaç merkezleri önerme ve verimli yardım faaliyetleri için yeni yöntemler önerme hakkına sahiptir.

Image by S'well

Askıya Yemek Bırak

Çünkü İyilik Bulaşıcıdır

bottom of page