top of page
banner_su_sayfasi.png

TOKTUT, içme suyuna herkesin erişmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla deprem bölgesindeki konteyner kentlere su arıtma sistemleri kuruyor.

haritaweb.png

Depremden en fazla etkilenen ilçelerdeki afetzedelerin içme suyu ihtiyacının kalıcı ve sürdürülebilir şekilde karşılanmasına yönelik çözümler arasında, konteyner kentlere ve okullara su arıtma tesisleri inşa etmek en doğru uygulama olarak öne çıkıyor.

Proje kapsamında deprem bölgesinde pilot bölge olarak seçilen üç ilçede (Hatay-Kırıkhan, Gaziantep-İslahiye, Adıyaman-Vartana Merkez) üç konteyner kente özel kapalı yapıların içerisinde kaynak suyuna eşdeğer nitelikte su üreten arıtma sistemleri inşa edilmektedir.

: Temmuz ayında faaliyete başlayacak su arıtma tesisleri

: Ağustos ayında faaliyete başlayacak su arıtma tesisleri

Ülkemizde şebeke suyu içilebilir nitelikte değildir.

 

Konteyner kentlerde yaşayan depremzedeler içme suyu ihtiyaçlarını sosyal hizmet görevlileri ve yardım kuruluşları tarafından dağıtılan pet şişelerden temin etmektedir. Ancak şişeli su dağıtımı maliyetli, zahmetli ve plastik atığı açısından çevreye zararlıdır.

Her konteyner kentte ve okulda içme suyunu yerinde üreten arıtma sistemleri bulunması, deprem bölgesindeki su sorununa pratik, ekonomik ve çevre dostu bir çözüm getirmektedir.

 

Firmaların sponsorluğu ve kurumsal paydaşların hibe destekleri ile TOKTUT, yıl sonuna dek proje kapsamında deprem bölgesi genelinde temiz su ağının inşa edilmesini ve servis ekibinin periyodik kontrolleri gerçekleştirerek su güvenliğine katkı sağlaması hedeflemektedir.

SOSYAL ETKİ HEDEFLERİ

Temel İhtiyaç

Hayati ihtiyaçların başında gelen temiz suya erişim hakkından deprem bölgesinde yaşayanların bedelsiz, koşulsuz ve kesintisiz olarak 7/24 yararlanmasını sağlamak.

Sıfır Atık

Tırlarla plastik şişe taşınarak gerçekleştirilen toplu su dağıtımlarının yerine her konteyner kente özel arıtma sistemi kurarak içme suyu tüketiminde çevreye zarar vermemek.

Sürdürülebilirlik

Kullanım suyunun yerinde arıtılarak içme suyuna dönüştürülmesi yöntemiyle sürekli dışarıdan su taşımaktan daha uygun, hesaplı ve kalıcı bir çözümü devreye almak.

Kitlesel Çözüm

Arıtma üniteleri ile günlük 10 ton su üreterek ortalama 2 bin kişinin barındığı bir konteyner kentin ve civarında yaşayanların içme suyu ihtiyacının tümünü karşılamak.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

TOKTUT, deprem bölgesinde gerçekleştirdiği içme suyu projesi ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından üçüne doğrudan katkı sağlamaktadır.

kuresel_amaclar_06_renkli.png
kuresel_amaclar_17_renkli.png

Deprem Bölgesinde Temmuz 2023 itibarıyla

2 milyon kişi afetten etkilenmiş şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedir.

50 bin kişi halen çadırlarda kalmaktadır.

Yaklaşık 500 bin kişi konteyner kentlerde barınmaktadır.

Önümüzdeki aylarda konteyner kentlerin sayısı çoğalırken su arıtma tesislerine duyulan ihtiyacın artacağı öngörülmektedir. 

 

TOKTUT, deprem bölgesinde yaşayan herkesin temiz içme suyuna erişimini

sağlamak için su projeleri üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

320

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KONTEYNER KENT SAYISI

3

TOKTUT'UN KURDUĞU 

SU ARITMA TESİSİ SAYISI

 Projeye Kurumsal Destek Nasıl Verilir?

1

Kurumunuz adına online bağış yapmak için link deki adımları takip ederek ilerleyebilirsiniz.

 

İletişim formunu doldurabilirsiniz.

3

Su arıtma ünitelerinin kurulum masraflarını karşılayan firma, kurum ve grupların ismi tabelalarının üzerine yazılır.

 

Tesis devrede olduğu sürece bu tabela sabit olarak kalır.

2

Doğrudan su yardım hesabına bağış yapmak için banka bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Açıklama kısmına hangi kuruluş veya topluluk adına ödeme yaptığınızı lütfen belirtin.

4

Su arıtma sistemi inşa edilirken veya devreye alındıktan sonra bağışçı kuruluşun temsilcileri, sahayı ziyaret edebilir. Uygulamaya dair fotoğraf ve videolar bağışçı ile paylaşılır ve teşekkür sertifikası iletilir.

Deprem Bölgesinde Sürdürülebilir İçme Suyu Projelerine 

Arıtma Suyu

Bir Kişiye 2 Yıllık İçme Suyu Sağlamak İçin

Banka Hesapları

Banka Hesapları

Hesap adı: Toktutmak Elimizde Derneği 

Su Yardım Hesabı İş Bankası Etiler Şubesi İstanbul

 

TL Hesabı

TR24 0006 4000 0011 0670 7732 01

 

EURO Hesabı

TR18 0006 4000 0021 0673 4983 25

 

USD Hesabı

TR08 0006 4000 0021 0673 4983 11

 

SWIFT ISBKTRISXXX

bottom of page