top of page
TokTut İstanbul Dağıtım Fotoğrafları 17.jpg

TOKTUT Sosyal Sorumluluk
Çalışma İlkeleri

TOKTUT, yardım etmek isteyenler ile ihtiyaç sahiplerini tarafsız ve güvenilir bir ortamda bir araya getirerek toplumsal dayanışma ruhunu güçlendirmeyi hedefler.

 

Çünkü iyilik bulaşıcı…

ok_ikon-01-01.png

01

Odak

Toplumuzdaki dezavantajlı grupların çok farklı ihtiyaçları var ama TOKTUT sadece en temel ve acil ihtiyacı karşılamaya odaklanır: Gıda

ok_ikon-01-01.png

02

Paydaşlık

TOKTUT, sosyal sorumluluk normlarını temel alarak yerel yetkililer ve diğer STK'lar ile

yakın iş birliği içinde çalışır, ortaklaşa projeler yürütür.

ok_ikon-01-01.png

03

Tarafsızlık

Gerçek ihtiyaç sahipleri, sosyal hizmet görevlileri ve yerel birimler tarafından belirlenir.

ok_ikon-01-01.png

04

Eşitlik

Bağışlanan yemekler hiçbir etnik, dini veya siyasi ayrım gözetilmeksizin günlük gıda gereksinimine erişememe durumuna göre dağıtılmaktadır. TOKTUT’tan destek alan bireyler

için en önemli kriter açlık sınırında yaşıyor olmalarıdır. Eşit ihtiyaç halinde yaşlılar, kadınlar

ve çocuklar önceliklidir.

ok_ikon-01-01.png

05

Sağlık ve Hijyen

TOKTUT ihtiyaç sahiplerine her zaman sağlıklı ve besleyici, günlük hazırlanmış taze yemekler ulaştırır. Öğünler, Pandemi standartlarına ve hijyen kurallarına uyularak dağıtılır.

ok_ikon-01-01.png

06

Kalite

Yemekler birinci sınıf gıda hammaddeleri ile hazırlanır ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından sıcak yemek taşımak için onaylanan geri dönüşümlü pp ambalaj malzemesiyle üretilen kaplar içinde muhafaza edilir.

ok_ikon-01-01.png

07

Şeffaflık

Tüm yemekler, resmi tutanak kaydı ile birlikte ilgili ihtiyaç merkezlerine iletilir ve yerel sosyal hizmet görevlileri tarafından imzalanarak teslim alınır. Destekçiler, dağıtımlar hakkında detaylı bilgi edinebilir.

ok_ikon-01-01.png

08

Bilgi Paylaşımı

Yemeklerin tesliminden sonra destekçilere, dağıtım etkinliğine dair imzalı evraklar ve fotoğrafları içeren bilgilendirme mesajı e-posta ile gönderilir. Geçmiş teslimatlar hakkındaki tüm kayıtlar TOKTUT internet sitesinde yayınlanır.

ok_ikon-01-01.png

09

İzlenebilirlik

Derneğin tüm hesapları ve yıllık raporlar kamuya açık olarak yayınlanır. Bağışlanan ve teslim edilen yemek sayısı internet sitesinden anlık olarak görüntülenebilir.

ok_ikon-01-01.png

10

Yataylık

TOKTUT’un tüm bileşenleri eşit önem taşır ve hiyerarşik bir organizasyon yapısı yoktur, yatay yönetim biçimi benimsenmiştir. Her bir üye, gönüllü ve destekçi eşit söz hakkına sahiptir. TOKTUT’a katılan herkes etkinliklere eşlik edebilir, yeni ihtiyaç merkezleri önerebilir, daha etkin yardım faaliyetleri için fikir öne sürebilir ve uygulayabilir. 

ok_ikon-01-01.png

11

Sürdürülebilirlik

TOKTUT, yardım faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilmek adına yeni projeler geliştirir. Sosyal girişim ruhuyla sürekli aktif ve hareket halindedir. Toplumda farkındalık yaratarak destek sağlamaya uğraşır. Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında özel sektörden paydaşlar ile iş birliği yaparak kaynak bulmaya çalışır.

ok_ikon-01-01.png

12

Topluluk

TOKTUT, sosyal duyarlılığa sahip kişilerin yardım etkinlikleri çerçevesinde buluşarak iletişime geçmelerini ve topluluk kurmalarını sağlar. Gençlere yönelik eğtim programları düzenleyerek toplumda iyilik bilincini yükselmeyi hedefler.

TOKTUT TOPLULUĞUNDAN GÖRÜŞLER

Fevziye_Guzelsoy_edited.jpg

Fevziye Güzelsoy - İş İnsanı

"TOKTUT her adımda destekçileri bilgilendirerek güvenimizi kazandı. Yaptığımız yardımların yerine ulaştığını görmek bizi çok memnun ediyor. TOKTUT görevlilerini özverili ve titiz çalışmalarından dolayı tebrik ederim."

bottom of page