top of page
IMG_5781_edited.png

TOKTUT Sosyal Sorumluluk Çalışma İlkeleri

TOKTUT, İhtiyacı bütüncül değerlendiren, sürdürülebilir ve kimseyi geride bırakmayan bir anlayışla çalışarak tarafsız ve güvenilir bir ortamda toplumsal dayanışma ruhunu güçlendirmeyi hedeflemektedir.

01

ODAK : Toplumuzdaki dezavantajlı grupların çok farklı ihtiyaçları var ama TOKTUT sadece en temel ve acil ihtiyacı karşılamaya odaklanır.

02

PAYDAŞLIK: TOKTUT, sosyal sorumluluk normlarını temel alarak yerel yetkililer ve diğer STK'lar ile yakın iş birliği içinde çalışır, ortaklaşa projeler yürütür.

03

TARAFSIZLIK: Gerçek ihtiyaç sahipleri, sosyal hizmet görevlileri ve yerel birimler tarafından belirlenir.

04

EŞİTLİK: Bağışlanan yemekler hiçbir etnik, dini veya siyasi ayrım gözetilmeksizin günlük gıda gereksinimine erişememe durumuna göre dağıtılmaktadır. TOKTUT’tan destek alan bireyler için en önemli kriter açlık sınırında yaşıyor olmalarıdır. Eşit ihtiyaç halinde yaşlılar, kadınlar ve çocuklar önceliklidir.

05

SAĞLIK VE HİJYEN: TOKTUT ihtiyaç sahiplerine her zaman sağlıklı ve besleyici, günlük hazırlanmış taze yemekler ulaştırır. Öğünler, Pandemi standartlarına ve hijyen kurallarına uyularak dağıtılır.

06

KALİTE: Yemekler birinci sınıf gıda hammaddeleri ile hazırlanır ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından sıcak yemek taşımak için onaylanan geri dönüşümlü pp ambalaj malzemesiyle üretilen kaplar içinde muhafaza edilir.

07

ŞEFFAFLIK: Tüm yemekler, resmi tutanak kaydı ile birlikte ilgili ihtiyaç merkezlerine iletilir ve yerel sosyal hizmet görevlileri tarafından imzalanarak teslim alınır. Destekçiler, dağıtımlar hakkında detaylı bilgi edinebilir.

08

BİLGİ PAYLAŞIMI: Yemeklerin tesliminden sonra destekçilere, dağıtım etkinliğine dair imzalı evraklar ve fotoğrafları içeren bilgilendirme mesajı e-posta ile gönderilir. Geçmiş teslimatlar hakkındaki tüm kayıtlar TOKTUT internet sitesinde yayınlanır.

09

İZLENEBİLİRLİK: Derneğin tüm hesapları ve yıllık raporlar kamuya açık olarak yayınlanır. Bağışlanan ve teslim edilen yemek sayısı internet sitesinden anlık olarak görüntülenebilir.

10

YATAYLIK: TOKTUT’un tüm bileşenleri eşit önem taşır ve hiyerarşik bir organizasyon yapısı yoktur, yatay yönetim biçimi benimsenmiştir. Her bir üye, gönüllü ve destekçi eşit söz hakkına sahiptir. TOKTUT’a katılan herkes etkinliklere eşlik edebilir, yeni ihtiyaç merkezleri önerebilir, daha etkin yardım faaliyetleri için fikir öne sürebilir ve uygulayabilir. 

11

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: TOKTUT, yardım faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilmek adına yeni projeler geliştirir. Sosyal girişim ruhuyla sürekli aktif ve hareket halindedir. Toplumda farkındalık yaratarak destek sağlamaya uğraşır. Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında özel sektörden paydaşlar ile iş birliği yaparak kaynak bulmaya çalışır.

12

TOPLULUK: TOKTUT, sosyal duyarlılığa sahip kişilerin yardım etkinlikleri çerçevesinde buluşarak iletişime geçmelerini ve topluluk kurmalarını sağlar. Gençlere yönelik eğtim programları düzenleyerek toplumda iyilik bilincini yükselmeyi hedefler.

TOKTUT TOPLULUĞUNDAN GÖRÜŞLER

Fevziye_Guzelsoy_edited.jpg

Fevziye Güzelsoy - İş İnsanı

"TOKTUT her adımda destekçileri bilgilendirerek güvenimizi kazandı. Yaptığımız yardımların yerine ulaştığını görmek bizi çok memnun ediyor. TOKTUT görevlilerini özverili ve titiz çalışmalarından dolayı tebrik ederim."

bottom of page